Ubezpieczenie kredytu – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie kredytu stanowi jedną z form jego zabezpieczenia. Celem zabezpieczenia jest ochrona interesów banku oraz kredytobiorcy w przypadku pojawienia się problemów takich jak choroba, utrata pracy czy nawet śmierć pożyczającego. W przypadku zajścia jednego z wymienionych powyżej zdarzeń, spłatę kredytu gotówkowego przejmuje ubezpieczyciel.

ubezpieczenie kredytu

Jak działa ubezpieczenie kredytu i ile kosztuje

Ubezpieczenie kredytu można nabyć jako oddzielny produkt finansowy bezpośrednio w banku podczas zaciągania kredytu. Z reguły banki oferują dwie opcje płatności:
1. jednorazowo z góry – wówczas klient ponosi koszt raz za cały okres spłaty. Koszt ten może być kredytowany (powiększa zadłużenie i jest spłacany w miesięcznych ratach) lub też wypłacana kwota jest pomniejszana o koszt ubezpieczenia.
2. Koszt ubezpieczenia naliczany jest w ratach miesięcznych przez cały okres kredytowania.

Obecnie w przypadku kredytów gotówkowych średni koszt ubezpieczenia wynosi od 0,3% do 0,4% wartości kredytu (płatność jednorazowa). Koszty dla kredytów hipotecznych są z reguły dużo wyższe. W przypadku hipotek korzystamy zwykle z ubezpieczenia na życie (koszt to nawet kilkaset złotych rocznie) oraz z ubezpieczenia nieruchomości (z reguły od kilkuset złotych rocznie w górę).

Jakie korzyści daje ubezpieczenie kredytu

Podstawową korzyścią przy skorzystaniu z ubezpieczenia jest gwarancja, że zadłużenie zacznie spłacać ubezpieczyciel w przypadku pojawienia się zdarzeń losowych objętych warunkami umowy (choroba, śmierć, utrata pracy itd.). Dodatkowo, banki bardzo często oferują klientom korzystającym z ubezpieczenia preferencyjne warunki finansowe, w postaci obniżonej prowizji i obniżonego oprocentowania. Dla klienta oferta taka jest z reguły dość korzystna, ponieważ:
  • w przypadku pojawienia się problemów może liczyć na pomoc ubezpieczyciela,
  • koszt ubezpieczenia dość często kompensowany jest preferencyjnymi warunkami kredytu (niższe koszty). Tak więc klient w najgorszym wypadku płaci tylko nieznacznie więcej, niż w ofercie bez ubezpieczenia. Jest jednak chroniony od zdarzeń losowych.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe

Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe. Banki jednak starają się mocno aby klient skorzystał z tego rozwiązania, ponieważ niesie ono dla banku wiele korzyści.

Rodzaje ubezpieczeń


1. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy
Uruchamiane jest gdy pożyczający straci pracę i nie będzie w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania.

2. Ubezpieczenie na życie
Teoretycznie najważniejsze w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ zabezpiecza rodzinę przed utratą nieruchomości. W przypadku śmierci ubezpieczyciel przejmuje na siebie spłatę kredytu

3. Ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa
W takim przypadku ubezpieczyciel przejmuję spłatę pozostałej części kredytu w przypadku pojawienia się choroby lub ciężkiego uszczerbku na zdrowi.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu

Z ubezpieczenia kredytu naturalnie można zrezygnować. Ubezpieczenie zawieranie jest w formie umowy i taką umowę należy wypowiedzieć. Najlepiej w tej sytuacji skontaktować się z pracownikiem banku i poprosić o pomoc. Z automatu kolejne raty będą pomniejszane o wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety jeżeli ubezpieczenie zostało opłacone z góry, należy wystąpić o zwrot zapłaconych składek.

 zł
 mce

Zanim udasz się do placówki zapytaj konsultanta czy masz szansę na kredyt

Pożyczka gotówkowa Alior Bank
RRSO: 10.35%
do spłaty: 11064 zł
rata od

461 zł


autor: