Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

W sieci znajduje się wiele poradników informujących o tym jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy. Naszym zdaniem żaden z nich nie jest idealny, dlatego zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Bez owijania w bawełnę już na początku napiszemy, że poszukując najtańszej oferty należy skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych (czyli porównać wiele ofert pożyczkowych w Internecie) a dla uzupełnienia zapytać o ofertę bank w którym posiadamy konto osobiste (banki z reguły posiadają lepszą ofertę dla swoich stałych klientów). Po zgromadzeniu informacji z tych dwóch źródeł, możemy przystąpić do oceny i wyboru.

Najwygodniejszym parametrem służącym do porównywania ofert jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO bierze pod uwagę wszystkie możliwe koszty związane z kredytem:
- oprocentowanie,
- prowizję,
- opłatę za rozpatrzenie wniosku,
- koszt ubezpieczenia
a nawet wartość przepływów finansowych w czasie. Dzięki swojej kompleksowości jest idealnym narzędziem do porównywania wielu kredytów.


RRSO może być mylące w przypadku prowadzenia symulacji dla okresu spłaty poniżej jednego roku (RRSO może przekroczyć kilkaset procent - to niestety pewna ułomność tego wzoru).

Kolejnym elementem na jaki należy zwracać uwagę jest całkowita kwota do spłaty. Niestety nie każdy kalkulator czy porównywarka dostępna w Internecie pokazuje ten parametr. Jest on ważny, ponieważ można w łatwy sposób ocenić ile dodatkowo zapłacimy za pożyczone środki. Dla przykładu, jeżeli pożyczamy 10 tys. zł na dwa lata a całkowita kwota do spłaty po tym okresie to 13 tys. zł - oznacza to, że koszt pożyczonych środków wynosi 3 tys. zł. Na tej zasadzie możemy zestawić cenę wielu ofert i sprawdzić ile będzie nas kosztował pożyczony kapitał.

W zasadzie dwie powyższe wartości pozwolą nam ocenić koszt każdej pożyczki. Warto jednak ocenić jeszcze inne parametry, dlatego zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.
  • Oprocentowanie i prowizja wpływają w sposób bezpośredni na wysokość raty. Nie warto ulegać chwytom reklamowym i poszukiwać ofert z zerową prowizją. Z reguły w takich przypadkach banki nadrabiają oprocentowaniem, które rekompensuje im brak prowizji. Zasada ta działa w drugą stronę – znacznie niższe oprocentowanie z reguły wiążę się z wysoką prowizją. W obu przypadkach ratunkiem jest RRSO, które wskaże nam lepszą ofertę.
  • Cross selling - dość popularne jest obniżanie ceny kredytu (oprocentowanie / prowizja) w przypadku skorzystania przez klienta z dodatkowych produktów oferowanych przez dany bank. Produktem takim może być konto osobiste (często z deklaracją przekazywania wynagrodzenia na uruchomiony rachunek bankowy) lub karta kredytowa. Tutaj należy uważać na dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem konta lub karty. Jeżeli produkty nie są darmowe, mogą mocno obniżyć korzyści jakich spodziewamy się decydując na cross selling.
  • Ubezpieczenia - zakup ubezpieczenia z reguły obniża koszt kredytu. Należy jednak upewnić się, że sumaryczne wydatki związane z zakupem ubezpieczenia nie zredukują w dużym stopniu oszczędności jakich spodziewamy się podczas zaciąganie kredytu gotówkowego wraz z opcją ubezpieczenia.
Na koniec warto szczególnie przyjrzeć się ofertom intensywnie promowanym w radio i telewizji z wykorzystaniem twarzy znanych osób (np. aktorów). Reklama taka nie jest tania, dlatego też kredyt może nie być najtańszym rozwiązaniem.

Gdzie najkorzystniej wziąć kredyt?

 zł
 mce

Zanim udasz się do placówki zapytaj konsultanta czy masz szansę na kredyt

Pożyczka gotówkowa Alior Bank
RRSO: 10.35%
do spłaty: 11064 zł
rata od

461 zł


autor: