Ile mogę dostać kredytu gotówkowego?

Banku udzielają kredytów w wysokości od 1 tys. zł do 200 tys. zł. Jednak to na jaką kwotę możemy liczyć, jest uzależnione od zdolności kredytowej na którą składa się minimum kilkanaście podstawowych czynników.

Z artykułu dowiesz się:

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

1. Wysokość zarobków
Kalkulując zdolność kredytową, banki odejmują od miesięcznych dochodów klienta wszystkie jego wydatki (czynsz i inne opłaty, raty innych kredytów, szacowane koszty wyżywienia). To co zostaje, to kwota z której klient będzie spłacał ratę kredytu. Naturalnie rata kredytu nie może być wyższa niż różnica pomiędzy przychodami klienta a kosztami życia.
Podsumowując – im wyższe zarobki tym wyższa zdolność kredytowa.

2. Okres kredytowania
Im dłuższy okres kredytowania - tym niższa rata kredytu (naturalnie dla tej samej kwoty pożyczki). Najlepiej zobrazować to na przykładzie.
Pożyczając 10 tys. zł na 24 miesiące - rata kredytu wyniesie 450 zł.
Ta sama kwota rozłożona na 4 lata, da nam ratę w wysokości 240 zł.
Przykład ten pokazuje, że w przypadku zbyt wysokiej raty (niemożliwa do spłaty przez klienta), można ją obniżyć wydłużając okres kredytowania. W takim przypadku, zdolność kredytowa klienta wzrośnie.
Podsumowując – im dłuższy okres kredytowania tym wyższa zdolność kredytowa.

3. Miesięczne koszty życia
Podczas obliczania zdolności kredytowej, system kredytowy banku sumuje koszty stałe (czynsz, rachunki, raty innych kredytów) oraz szacuje pozostałe koszty (np. mnożąc liczbę członków rodziny przez uśredniony koszt żywności, zakupu ubrań). Kwota ta pomniejsza zdolność kredytową.
Podsumowując – im wyższe koszty życia, tym niższa zdolność kredytowa.

ROBO RORADCA - rewolucja w pożyczaniu!
Dobierz kredyt do swoich mozliwości!Na jaki kredyt możesz liczyć

W Internecie pełno jest różnego rodzaju kalkulatorów. Nie są one jednak w 100% wiarygodne, ponieważ każdy bank i firma pożyczkową mają swój własny (z reguły tajny) system do obliczania zdolności kredytowej klientów. Najlepiej wyliczyć sobie zdolność kredytową samodzielnie.

Jak wyliczyć zdolność kredytową?


Ile wynosi średnia krajowa? Według danych GUS za maj 2019 jest to 5057,82 zł brutto (około 3590 zł netto dla umowy o pracę).

Załóżmy, że zarabiasz 3000 zł netto (a więc mniej niż średnia krajowa) – zgodnie z Rekomendacją T, bank musi dobrać Ci ratę kredytową tak aby wraz z innymi ratami (jeżeli spłacasz inne pożyczki) nie przekraczała ona 1500 zł miesięcznie (50 % zarobków netto).

Załóżmy, że zarabiasz 5000 zł netto (a więc więcej niż średnia krajowa) – zgodnie z Rekomendacją T, bank musi dobrać Ci ratę kredytową tak aby nie przekraczała ona 3250 zł miesięcznie (65% zarobków netto).

Teoretycznie (w bardzo dużym uogólnieniu) możesz liczyć na kwotę kredytu wynikającą z Rekomendacji T i przemnożoną przez liczbę miesięcy kredytowania.
1500 zł x 24 miesiące (zakładamy spłatę w ciągu dwóch lat) = 36 000 zł
3250 zł x 24 miesiące (zakładamy spłatę w ciągu dwóch lat) = 78 000 zł

Jest to oczywiście bardzo uproszczona kalkulacja zakładająca, że masz bardzo dobrą historię kredytową, umowę o pracę i co najważniejsze – rzeczywiście możesz sobie pozwolić na ratę w takiej wysokości. Powyższa metoda powinna jednak dać Ci pewien obraz maksymalnej zdolności kredytowej.
W rzeczywistości Twoja zdolność może być nawet 30% niższa. To jednak najlepiej sprawdzić bezpośrednio w banku.

 zł
 mce

Zanim udasz się do placówki zapytaj konsultanta czy masz szansę na kredyt

Pożyczka gotówkowa Alior Bank
RRSO: 10.35%
do spłaty: 11064 zł
rata od

461 zł


autor: