Roboadvisory – wirtualni doradcy finansowi

Roboadvosiory to zautomatyzowane doradztwo finansowe, obejmujące również pomoc w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi i innymi instrumentami finansowymi. Z założenia udział człowieka jest maksymalnie ograniczony. Wszelkie działania opierają się na decyzjach podejmowanych przez algorytmy i sztuczną inteligencję. Usługi roboadvisory są rozpowszechnione na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dopiero raczkują.

roboadvisor

Jak działa roboadvisory

Roboadvisory opiera się na zebraniu maksymalnej ilości informacji od klienta. W czasie wywiadu (informacje zbierane są przez elektronicznego asystenta lub w formie ankiety) klient pytany jest o:
  • cel inwestycji,
  • kwotę jaką chce zainwestować,
  • oraz szacowana jest jego skłonność do ponoszenia ryzyka.
Na tej podstawie system rekomenduje teoretycznie najlepsze rozwiązania finansowe. Część wirtualnych doradców jest w stanie także inwestować pieniądze klienta (nie tylko doradzać).

Jakie korzyści daje roboadvisory

Klasyczne doradztwo inwestycyjne kojarzone jest klientami premium, którzy są w stanie przeznaczyć duże kwoty na inwestycje. Klienci tacy korzystają z pomocy fizycznych doradców, którzy wynagradzani są procentowo od obrotów wykonanych na koncie klienta lub od wypracowanych zysków. Całość sprawia, że osoby posiadające niewielkie nadwyżki finansowe i jednocześnie orientujące się słabo w kwestiach finansowych, rezygnują z bardziej skomplikowanych instrumentów inwestycyjnych. Z reguły niewielkie oszczędności lokują na kontach oszczędnościowych lub na klasycznych lokatach bankowych.
Roboadvisory kierowane jest właśnie do takich klientów. Ponieważ rekomendacje wydawane są przez systemy komputerowe, prowizje z tego tytułu są dość niskie. Dodatkowo nawet niewielka kwota przeznaczona na inwestycje nie stanowi problemu. Duże znaczenie ma także dostępność usług 24 godziny na dobę przez cały rok.

Internetowy doradca kredytowy

Oprócz doradztwa inwestycyjnego systemy typu roboadvisory zajmują się także doradztwem kredytowym. Pomagają wybrać kredyt gotówkowy, konsolidacyjny lub mieszkaniowy. Bardzo często posiadają opcję kalkulatora kredytowego, które oprócz zarekomendowania najlepszej oferty potrafi wyliczyć także wstępną ratę kredytu.
Systemy takie zbierają od klienta podstawowe informacje dotyczące jego sytuacji finansowej, źródła oraz wysokości dochodu oraz historii kredytowej. Na tej podstawie przeprowadzany jest proces tzw. prescoringu i wydawana jest rekomendacja kredytowa.

autor: