Więcej zapłacimy za Wielkanoc 2025 - prognozy ekspertów

Wielkanoc 2025 zapowiada się drożej w porównaniu do poprzedniego roku. Większość produktów świątecznych, takich jak jaja, mięso czy masło, zanotuje wzrost cen. Tylko nieliczne produkty, jak cukier czy niektóre warzywa, będą tańsze.

Wielkanoc 2025 przyniesie wyższe ceny dla większości produktów spożywczych. Eksperci sektora Food & Agro w Banku BNP Paribas prognozują, że ceny jaj, mięsa, przetworów drobiowych czy masła pójdą w górę. Czy jest coś, za co zapłacimy mniej niż przed rokiem? Oto prognozy na temat zapłaty za przygotowanie wielkanocnego koszyczka.

Tradycyjne jaja wielkanocne mogą być o 15-17% droższe niż w ubiegłym roku. Powodem jest ich niższa podaż, spowodowana grypą ptaków, która doprowadziła do uboju wielu kur niosek w 2024 r. i kolejnej fali ognisk na początku 2025 r. Wzrost cen sprzyja także sezonowy wzrost popytu na jaja przed Wielkanocą.

Wędliny, pasztety czy tradycyjne kiełbasy również będą droższe, szczególnie mięso i przetwory z drobiu, które będą o około 9-10% droższe w relacji rocznej - prognozuje dr Magdalena Kowalewska, dyrektorka Biura Analiz Sektora Food&Agro. Niższych cen surowego mięsa wieprzowego można spodziewać się ze względu na wykrycie pryszczycy w Niemczech oraz relatywnie wysoką podaż żywca w UE. Jednak spadki cen mięsa nie przełożą się na przetwory wieprzowe, które będą o 4-5% droższe, głównie z powodu wzrostu kosztów produkcji poza surowcowych.

Niestety, nawet za bochenek chleba zapłacimy więcej niż przed rokiem, pomimo zbliżonych do ubiegłorocznych cen mąki. To związane jest z innymi kosztami produkcji pieczywa, jak wzrost płacy minimalnej czy kosztów energii.

Spadek cen można oczekiwać w przypadku mleka i twarogu, dzięki większej podaży surowca. Jednak te obniżki nie zrekompensują wzrostów cen innych produktów – jak np. masła, które według prognoz analityków Banku BNP Paribas, będzie o 21% droższe r/r, pomimo spadku o 9% od początku roku.

Najsilniejsze spadki spodziewane są w przypadku cukru, który może być nawet o 39% tańszy r/r, ze względu na dużą nadwyżkę produkcji na polskim rynku. Niższych cen można spodziewać się w przypadku większości warzyw, ale owoce, zarówno rodzime, jak i importowane, będą droższe. Ze względu na niższe zbiory jabłek w ostatnim sezonie, ich ceny detaliczne w okresie Wielkanocy będą o kilkanaście procent wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W związku ze wzrostem cen większości produktów spożywczych, przygotowanie koszyczka wielkanocnego w tym roku będzie kosztować więcej niż przed rokiem. Przeciętny koszyczek wielkanocny zawierający dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g kiełbasy będzie o 10% droższy w porównaniu z ubiegłorocznymi Świętami – podsumowuje dr Magdalena Kowalewska.

autor:

Najczęściej wyszukiwane placówki BNP Paribas